Oralna hirurgija

Oralna hirurgija slika 1
Oralna hirurgija2024-08-18T18:32:09+00:00

Šta je oralna hirurgija i koje su najčešće procedure?

Oralna hirurgija je grana stomatologije koja je specijalizovana za dijagnostiku i lečenje stanja i bolesti usta, vilice i lica. Cilj oralne hirurgije je poboljšanje funkcije i izgleda usta, vilice i lica, kao i poboljšanje opšteg oralnog zdravlja pacijenta.

Uobičajene procedure uključuju:

  • vađenje umnjaka
  • postavljanje zubnih implantata
  • rekonstrukciju vilice i
  • uklanjanje tumora ili cista.

Pored tradicionalnih hirurških metoda, koristimo i napredne tehnike kao što su kompjuterski vođena hirurgija i laserska terapija.

Povećanje količine kosti

Kostni transplantati se koriste za popunjavanje područja gubitka zuba, obezbeđujući platformu na kojoj nova kost i tkivo mogu rasti.

Ova procedura je česta prilikom ugradnje implantata.

  1. Povećanje kosti se može koristiti za poboljšanje stabilnosti zubnih implantata.
  2. Tehnike regeneracije kostiju mogu pomoći da se ponovo izgradi kost u područjima gde je izgubljena usled traume ili bolesti.
  3. Zamene za kosti se mogu koristiti za povećanje postojeće kosti, pomažući da se popune praznine ili nedostaci.
  4. Implantati za zamenu kosti mogu se koristiti za zamenu zuba koji nedostaju i pomoći u obnavljanju funkcije i estetike.

Oralna hirurgija zubna kost slika 1

Kako se radi hirurško vađenje umnjaka?

Hirurško vađenje umnjaka je stomatološka procedura kojom se uklanjaju umnjaci koje nije moguće izvaditi na tradicionalan način. Obično se radi pod lokalnom anestezijom i može uključivati sečenje tkiva desni i kosti kako bi se uklonio umnjak.

U nekim slučajevima, umnjak će možda morati da se podeli na delove pre nego što se može ukloniti.

Nakon vađenja može doći do nekog otoka i bola, ali on prestane obično u roku od nekoliko dana.

Hirursko vadjenje umanjaka slika ilustracije 1

Šta su ciste i cistektomija?

Ciste su vrećice ispunjene tečnošću koje se mogu formirati u ustima i oko zuba. Obično su uzrokovane infekcijom ili povredom. Ciste mogu izazvati bol i otok, a u nekim slučajevima čak i do gubitka zuba.

Cistektomija je postupak koji se koristi za uklanjanje ciste iz usta i prilikom ovog zahvata oralni hirurg koristi lokalnu anesteziju. Tokom postupka, hirurg će napraviti rez u području oko ciste i ukloniti ga.

Nakon uklanjanja ciste, možda će biti potrebno zatvoriti područje.

Hirurg takođe može uzeti uzorak ciste za testiranje na rak ili druge bolesti.

Šta je resekcija korena zuba?

Resekcija korena zuba je procedura koja se koristi za lečenje ozbiljno oštećenog ili inficiranog zuba. Uključuje uklanjanje dela korena zuba, obično u predelu pulpne komore.

Ostatak korena se zatim napuni posebnim materijalom kako bi se sprečilo dalje oštećenje.

Ova procedura se obično koristi kada su drugi tretmani neuspešni ili nisu opcija. Takođe se može koristiti za sprečavanje budućeg oštećenja zuba.

Šta je svesna sedacija u stomatologiji?

Takođe u oralnoj hirurgiji postoji i tkz. „svesna sedacija“. To je postupak koji se koristi za pacijente koji doživljavaju anksioznost ili strah tokom stomatoloških tretmana, kao i za one koji imaju poteškoća da mirno sede duže vreme.

Uključuje upotrebu lekova koji se daju oralno ili intravenozno da bi se smanjila anksioznost i bol, dok se i dalje dozvoljava pacijentu da ostane svestan i sposoban da reaguje.

PRONAĐITE ODGOVORE O ORALNOJ HIRURGIJI

Hajde da odgovorimo na najčešća vaša pitanja.

Da li će operacija boleti?2024-08-09T02:00:54+00:00

Većina oralnih hirurških zahvata obavlja se pod lokalnom anestezijom, što znači da ćete biti budni, ali nećete osećati bol u području gde se vrši intervencija. Nakon zahvata, moguća je pojava bola ili nelagodnosti, ali se to obično kontroliše lekovima protiv bolova koje vam stomatolog ili oralni hirurg prepiše.

Koliko će trajati oporavak?2024-08-10T19:38:11+00:00

Vreme oporavka zavisi od vrste zahvata.  Na primer, vađenje umnjaka može zahtevati nekoliko dana do nedelju dana za potpuni oporavak, dok složeniji zahvati, poput dentalnih implantata ili rekonstruktivnih operacija, mogu zahtevati nekoliko nedelja ili meseci za potpuni oporavak.

Šta mogu da jedem nakon operacije?2024-08-09T02:07:56+00:00

Nakon oralne hirurgije, preporučuje se mekana i tečna ishrana prvih nekoliko dana. Izbegavajte vruću, začinjenu,  tvrdu ili hranu koja zahteva mnogo žvakanja.  Preporučuju se kaše, jogurti, supe, pire krompir, mekane voćne i povrtne kaše. Postepeno uvodite čvršću hranu kako se oporavljate i bol smanjuje. Takođe, izbegavajte korišćenje slamki, jer sisanje može poremetiti proces zarastanja.

Zakažite pregled kod oralnog hirurga

Email adresa

Ime

Prezime

Usluga

Poruka

UBACITE SNIMKE

Ne propustite specijalne popuste.
Prijavite se na listu.

Go to Top