Fiksne proteze

Fiksne proteze

Fiksne proteze

Fiksne proteze

Fiksne proteze2023-04-20T06:47:47+00:00

Šta su proteze za zube i njihova primena?

Proteze za zube se primenjuju kod problema nastalih zbog nedostatka zuba i na taj način se rešavaju i estetski problemi i funkcionalni (žvakanje, propadanje preostalih zuba).

Vrste proteza za zube

Zubne proteze mogu biti:

  • Totalne proteze (izrađuju se od akrilata)
  • Parcijalne proteze (izrađuju se od akrilata)
  • Skeletirane vizil proteze
  • Fiksne proteze
  • Mobilne proteze za ispravljanje zuba

Totalne proteze se izrađuju kada pacijent nema nijedan zub u vilici. Postavlja se preko sluzokože i vilične kosti, izrađuju se od akrilata i nakon njihove izrade potreban je period adaptacije. Veoma je važno održavanje higijene kada su u pitanju totalne proteze. Savetuje se njihovo pranje posle svakog obroka.

Parcijalne proteze su slične izgledom kao i totalne s tim što sadrže samo zube koji nedostaju. Ove proteze se vezuju za preostale zube posebnim livenim kukicama i na taj način se sprečava ispadanje proteze. Međutim, ovo baš i nije najbolje estetsko rešenje jer su livene kukice vidljive u ustima.

Skeletirane vizil proteze važe za najbolje proteze. Njihovu bazu čini metalni skelet koji im daje čvrstinu i one mogu koristiti livene kukice ili atečmene kao retencione elemente. 

Skeletirana proteza sa livenim kukicama se koristi kada treba nadoknaditi nekoliko zuba. Umesto velike ploče koja je nalik totalnoj protezi pravi se tkz. „skelet“ od metala – obuhvata samo onoliko mekih tkiva koliko je neophodno. Livene kukice se zakače za zube i ne mogu da spadnu. Ali i pored livenih kukica ova proteza je manja pa se pacijenti mnogo brže naviknu na nju.

Atečmeni su vezni elementi i sastoje se iz dva dela: jedan deo se nalazi u protezi a drugi deo u posebno namenski izrađenoj krunici. I za razliku od livenih kukica koje su vidljive, proteze sa atečmenima u potpunosti imitiraju prirodni niz zuba jer su nevidljivi.

Sve zube koji su preostali u vilici stomatolog prekriva krunicama na kojima se prave specijalni nastavci. Kada se izradi proteza, na zubima koji se nadoknađuju protezom nalaze se specijalne kopče – atečmeni. Oni se sa strane nepca u gornjoj i jezika u donjoj vilici kopčaju sa onim nastavcima koji su izliveni na krunicama. Na taj način se ne vidi veza između preostalih zuba u vilici i zuba koji se nadoknađuju protezom i time se podiže estetika na visok nivo.

Fiksne proteze služe za ispravljanje stalnih zuba. Terapija traje prosečno godinu i po dana. Za to vreme potrebno je da se pridržavate određenih pravila vezano za higijenu zuba. 

Postoje dve vrste fiksnih proteza: čelične i estetske.

Čelične fiksne proteze su standardne i izrađene su od metala.

Estetske proteze biraju pacijenti kojima je estetika na prvom mestu i koji su u stalnom kontaktu sa ljudima. Postoje dve vrste ovakvih proteza: proteza od safirnog stakla i keramička proteza.

Mobilne proteze za ispravljanje zuba se koriste kod dece koja imaju i mlečne i stalne zube. Ova vrsta proteze služi da ispravi nepravilan položaj zuba ali i da usmeri rast vilične kosti u željenom smeru. Obzirom na to da su ove proteze namenjene deci, izrađuju se u bojama, sa šljokicama, dodaju se razne aplikacije i sl.

FAQ

Hajde da odgovorimo na najčešća vaša pitanja.

Da li sam ja kandidat za protezu na implantatima?2022-11-22T09:24:48+00:00

Ukoliko imate uznapredovalu parodontopatiju gde je potrebno izvaditi sve zube, proteza na implantima je jedno od rešenja za Vas. Takođe, ako već duže vreme nosite totalnu protezu a osećate nelagodnost zbog nestabilnosti, žuljanja, zapadanja hrane ili imate osećaj stranog tela u ustima, možete preći na protezu na implantatima.

Koja je prednost totalne proteze koja se oslanja na implantate u odnosu na obične totalne proteze?2022-11-22T09:23:31+00:00

Totalna proteza koja se oslanja na implantate je čvršća i stabilnija u ustima, nema poteškoća u toku žvakanja i ne postoji opasnost da vam ispadne u toku govora ili smeha.

Ne propuste promocije i savete.
Budite prvi da saznate.

Go to Top