Terapija zubnog karijesa

Ilustovana slika karijesa na zubu
Terapija zubnog karijesa2024-08-18T18:38:54+00:00

Šta obuhvata terapija zubnog karijesa?

Karijes je stanje u kojem se bakterije u ustima hrane šećerima i ostacima hrane. One stvaraju kiselinu koja postepeno razgrađuje tvrdu spoljašnju površinu zuba (zubnu gleđ) i mekši unutrašnji sloj zuba (dentin).

Najčešći tretman za karijes je uklanjanje kvarnog dela zuba i popunjavanje nastale rupe materijalom kao što je amalgam (crna plomba) ili kompozit (bela plomba).

U naprednijim slučajevima može biti neophodna terapija kanala korena i/ili terapija postavljanja zubne krunice.

Postoji nekoliko vrsta terapije za lečenje karijesa:

  • Zubna plomba: Ako je karijes još uvek u ranoj fazi i nije prodreo duboko u zub, stomatolog može ukloniti oštećeno mesto i ispuniti ga zubnom plombom. Plombiranje se obično vrši ako je oštećenje zuba manje i karijes nije prodreo do nerva.
  • Lečenje kanala korena: Ako je karijes prodreo do nerva zuba, stomatolog može da leči kanal korena da bi sačuvao zub. To radi tako što uklanja inficirano tkivo iz kanala korena zuba, dezinfikuje ih i puni materijalom za punjenje kanala korena (gutaperkom i pastom).
  • Zubna krunica– Krunica je protetska nadoknada (tanka kapica) koja se postavlja preko postojećeg zuba kako bi se obnovila funkcija i izgled zuba. Na taj način imitira oblik, boju i veličinu zuba.

Zubna krunica se postavlja kada je karijes bas dosta oštetio zub, kao i kada treba da se radi terapija lečenja kanala korena. Nakon toga se stavlja krunica radi restauracije zuba i svrha je da se povrati izgubljena funkcija zuba.

Zubne krunice koje se koriste u savremenoj stomatologiji mogu biti keramičke i metalokeramičke.

  • Vađenje zuba: Kada je karijes toliko uznapredovao da se zub ne može spasiti, stomatolog će preporučiti vađenje zuba.

Ako primetite bilo kakve simptome kao što su bol u zubima (zubu) ili osetljivost na toplotu, hladnoću ili slatko, obratite se svom stomatologu što je pre moguće jer to znači da već imate prisutan karijes na zubu.

Koje su moguće komplikacije zubnog karijesa?

Karijes može dovesti do nekoliko mogućih komplikacija, uključujući sledeće:

  • Infekcija pulpe zuba – karijes može da prodre do unutrašnjeg dela zuba koji sadrži nerve i krvne sudove (pulpe) i izazove infekciju. Ovo može izazvati jak bol, otok, osetljivost na toplotu ili hladnoću i druge neprijatne simptome.
  • Apsces – ako se infekcija pulpe ne leči, bakterije mogu da prodru u koren zuba i izazovu apsces (nakupljanje gnoja) u tkivima oko zuba. Apsces može izazvati oticanje lica, jak bol i groznicu.
  • Oštećenje zuba – ako se karijes ne leči, može doći do ekstenzivnog karijesa. To može dovesti do lomljenja zuba ili čak do potpunog gubitka zuba.
  • Loš zadah – karijes može dovesti do lošeg zadaha jer bakterije u ustima mogu stvoriti gasove koji uzrokuju loš zadah.
  • Problemi sa žvakanjem i gutanjem – karijes može otežati žvakanje i gutanje hrane, što može dovesti do problema sa ishranom.

Komplikacije terapije karijesa mogu uključivati osetljivost na temperaturu ili pritisak, infekciju, i u retkim slučajevima, neuspeh plombe ili restauracije.

Sve ove komplikacije mogu se izbeći redovnim posetama stomatologu i održavanjem oralne higijene kod kuće.

PRONAĐITE ODGOVORE NA PITANJA O KARIJESU

Hajde da odgovorimo na najčešća vaša pitanja.

Kako terapija karijesa poboljšava oralno zdravlje?2023-03-22T13:36:46+00:00

Terapija karijesa može pomoći u sprečavanju daljeg propadanja zuba, povratku snage i izgleda zuba i omogućavaju zubu da nastavi normalno funkcionisanje u usnoj duplji.

Koje vrste terapije karijesa su dostupne?2023-03-22T12:39:43+00:00

Dostupne vrste terapija karijesa zavise od obima karijesa, ali obično uključuju tretmane kao što su plombe, lečenje kanala korena i zubne krunice.

Da li je lečenje karijesa bolno?2024-08-10T19:59:06+00:00

Lečenje karijesa može biti neprijatno, ali ne bi trebalo da bude preterano bolno. U većini slučajeva, doživećete određeni stepen nelagodnosti, ali bol se može kontrolisati anestezijom. U zavisnosti od veličine šupljine, možda će biti potrebno ubrizgati anestetik za umrtvljivanje nerva u zubu.

Za manje karijesne lezije mogu se primeniti tehnike bez injekcija anestetika, kao što je primena gela za umrtvljivanje zuba ili korišćenje laserske tehnologije za uklanjanje karijesa.

Zakažite pregled kod stomatologa

Email adresa

Ime

Prezime

Usluga

Poruka

UBACITE SNIMKE

Ne propustite specijalne popuste.
Prijavite se na listu.

Go to Top